Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η τελική φάση των παμπαιδικών πρωταθλημάτων στην Βούλα

Την Κυριακή 30/05/2010 ολοκληρώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο “Γ Γεννηματάς” της Βούλας, η τελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος ατομικού και ομαδικού παμπαίδων παγκορασίδων.
Η διοργάνωση στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία, καθώς οι απουσίες ήταν ελάχιστες, σημειώθηκαν αρκετές εκπλήξεις και έγιναν πολλά θεαματικά παιχνίδια τα οποία παρακολούθησαν οι φίλοι του αθλήματος οι οποίοι γέμισαν τις κερκίδες σε όλη την διάρκεια των αγώνων
Πολύ σημαντικό γεγονός για το άθλημα η μετάδοση ρεπορτάζ και στιγμιότυπων από τους αγώνες, τα οποία μετέδωσε και η κρατική τηλεόραση (ΝΕΤ) στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων.

Στα αγωνιστικά τώρα, αρχίζοντας από τα ομαδικά τα οποία ολοκληρώθηκαν το πρωί του Σαββάτου. Στους παμπαίδες τον δεύτερό του τίτλο στην κατηγορία κατέκτησε η ομάδα του Α.Σ. ΠΕΡΑ 2005. Θυμίζουμε ότι είχε κατακτήσει τον τίτλο και το 2008. Στον τελικό αντιμετώπισε την ομάδα του ΓΑΣ ΑΕΤΟΣ (περυσινή πρωταθλήτρια).
Τελικός:
Α.Σ. ΠΕΡΑ 2005-Γ.Α.Σ. ΑΕΤΟΣ 3-2
Ευστράτιος Δαμιανής-Ανδρέας Τσόπελας 1-3 (5-11, 8-11, 11-6, 7-11)
Νίκος Αντωνιάδης-Κωνσταντίνος Ξυπολυτάς 3-0 (11-5, 11-5, 11-8)
Βασίλης Αντωνιάδης-Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος 0-3 (5-11, 6-11, 10-12)
Ν. Αντωνιάδης-Τσόπελας 3-0 (11-8, 11-8, 11-5)
Β. Αντωνιάδης/Δαμιανής-Αλεξανδρόπουλος/Ξυπολυτάς 3-0 (17-15, 11-8, 11-3)
Στις παγκορασίδες η ομάδα του ΑΡΗ 2006, επανέλαβε την περυσινή επιτυχία και κατέκτησε σχετικά εύκολα και τον φετινό τίτλο. Στην προκριματική φάση, ο Άρης 2006 νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον ΟΕΑ Έδεσσας με 3-0 για το 1ο γκρουπ καταλαμβάνοντας εύκολα την 1η θέση και μια θέση στην 8αδα. Στον προημιτελικό η ομάδα μας απέκλεισε τον ΑΟ Καρέα με 3-1 και στον ημιτελικό τον ΑΣ ΠΕΡΑ 2005 με 3-2
Τελικός:
Α.Ο. ΑΡΗΣ 2006-Α.Ο.Σ. ΤΕΛΑΜΩΝ 3-1
Έλλη Φίσερ-Παναγιώτα Ανδριανού 3-0 (11-5, 11-8, 11-5)
Στέλλα Πατεράκη-Χριστίνα Βάιλα 3-0 (11-8, 11-3, 11-3)
Ιφιγένεια Ισαμπάλογλου-Ελένη Σοφρά 1-3 (3-11, 11-5, 5-11, 14-16)
Πατεράκη-Ανδριανού 3-1 (11-7, 10-12, 11-5, 11-2)

Στα ατομικά αγωνίσματα ο απολογισμός ήταν 1 χρυσό και 2 χάλκινα τα οποία προήλθαν από την Σ. Πατεράκη. Να σημειωθεί ότι η κλήρωση έφερε τις αθλήτριες μας αντιμέτωπες στην πρώτη φάση του διπλού κορασίδων με αποτέλεσμα έναν πολύ ωραίο αγώνα αλλά και την απώλεια ίσως κάποιων μεταλλίων. Επίσης η πρώτη εμφάνιση σε τελική φάση του αθλητή μας Ν. Γενεράλη ο οποίος έφτασε κοντά σε μία σπουδαία νίκη απέναντι ενός πολύ καλού αντιπάλου.
Προηγήθηκε με 2-0 του Κωστακιώτη από την Παγώνα Πάτρας (νο 14 στην Ελλάδα) .Τελικά όμως κάμφθηκε λόγω απειρίας και έχασε με 3-2.

Στα ατομικά των παγκορασίδων, το χρυσό μετάλλιο το οποίο κατέκτησε η Κ Ράπτη, κρίθηκε ουσιαστικά στον ημιτελικό !!!! καθώς η Σ. Πατεράκη έδωσε μάχη με την Κ. Ράπτη σε έναν θεαματικό ημιτελικό για να καμφθεί τελικά με 3-2 και να χάσει έτσι την ευκαιρία για το χρυσό, καθώς στο άλλο “τμήμα” του ταμπλό οι εκπλήξεις διαδέχονταν η μία την άλλη στέλνοντας όλα τα φαβορί εκτός μεταλλίων και την Νίκη Ευαγγελινέλη άξια στον τελικό.

Εξαιρετικός αγώνας ήταν ο τελικός των παμπαίδων μεταξύ των “μόνιμων” αντιπάλων τα τελευταία χρόνια Νίκου Αντωνιάδη και Αντρέα Τσόπελα. Ο αγώνας στην κυριολεξία καθήλωσε τους θεατές οι οποίοι είχαν γεμίσει τις κερκίδες και χάρηκαν ένα παιχνίδι που θα το θυμούνται για καιρό. Η λήξη του αγώνα έφερε το χρυσό στον Αντωνιάδη και βρήκε και τους δύο μικρούς αθλητές στο παρκέ εξαντλημένους και έντονα φορτισμένους με συγκίνηση.